Szwajcarski rynek zegarmistrzowski działa bardzo prężnie. Zegarki z oznaczeniem Swiss Made są cenione na całym świecie. Nie bez powodu mówi się „działa jak w szwajcarskim zegarku”. Jedną z marek znanych i poważanych jest Certina. Historia jej powstania zaczyna się od pasji dwóch braci i małego zakładu zegarmistrzowskiego w rodzinnej miejscowości a kończy… Cały czas trwa. Poznaj razem z nami ten wyjątkowy brand.

Marka Certina – krótki rys historyczny

Historia marki Certina zaczyna się w 1888 roku od pasji dwóch braci Alfreda i Adolfa Kurth. Otworzyli swój pierwszy zakład zegarmistrzowski w rodzinnej, niezwykle urokliwej miejscowości Grenchen. Początkowo była to niewielka firma. Oprócz nich na ich sukces pracowało zaledwie trzech pracowników. Zakład szybko się rozrastał, przez co potrzebował kolejnych rąk do pracy. Rok 1906 przynosi zmianę, postanowiono nadać marce nazwę. Tak narodziła się Grana. Kolejne lata mijały pod znakiem sukcesów, nagród i splendoru. Szeregi rodzinnej firmy zasili jej kolejni członkowie, mianowicie synowie założycieli Erwin oraz Hans. Dzięki pracowitości, pasji, jak również rodzinie marka przetrwała trudne czasy okresu Kwarcowej Rewolucji.

Lata 30. XX wieku przyniosły kolejne zmiany. Poszukiwano nowej nazwy dla marki. Miała być lotna, łatwo wymawialna. Sięgnięto po łacińskie słowo „Certus”, czyli „bezpieczny” lekko je zmodyfikowano i tak narodziła się Certina. Firma o tak trwałych fundamentach, jakimi jest rodzina, potrzebowała równie wytrzymałego symbolu. Od lat 60. stała się nim skorupa żółwia, która odzwierciedlała trwałość zegarków Certina. Symbol ten wykorzystywany jest zarówno na deklach poszczególnych modeli, jak i, a także w logo marki.

Zegarki Certina

Marka Certina DS-1 – w obliczu zmiany i nowych wyzwań

Kolejnym przełomowym momentem w dziejach marki była prezentacja pierwszego zegarka z systemem DS Concept. Miała ona miejsce w 1959 roku. Co cechowało automatyczny model Certina DS? Zegarek Certina zaprojektowano tak, aby był odporny na wstrząsy. Popracowano również nad klasą wodoszczelności. Ostatecznie ustalono ja na poziomie aż 20 barów. Pierwszy model zegarka Certina DS Concept stał się początkiem rewolucji i wyznaczania całkiem nowych standardów bezpieczeństwa. System DS wystawiono na próbę, podczas wyprawy w Himalaje, i udanego wejścia na szczyt Dhaulagiri (8167 m.n.p.m). Sprawdził się doskonale, zarówno w obliczu ekstremalnie niskich temperatur, jak i znaczących zmian ciśnienia. Kolejnym wyzwaniem, a raczej zdanym sprawdzianem był udział systemu Certina DS w projekcie Marynarki Wojennej USA Sealab II. Kolejne projekty jak wejście na Mount Everest japońskiej ekspedycji czy podwodny eksperyment Tektite, potwierdziły.

Marka Certina stale się rozwija. Sięga po sprawdzone wzorce i je unowocześnia. Właśnie tak stało się z pierwszymi modelami DS Concept. które wykorzystano jako pierwowzory dla serii DS-1. Zachowano między innymi wypukłą tarczę, efekt cieniowania, jak i zdobienia szlifem słonecznym. Wprowadzono natomiast szereg nowoczesnych rozwiązań. Sercem zegarków i ich siłą napędową stał się mechanizm Powermatic. Wykorzystano w nim unikatową spiralną sprężynę wykonaną ze stopu Nivachron. Dzięki niej zegarki stały się w znaczącym stopniu odporne na działanie skrajnych temperatur, a także pól magnetycznych. Zwiększono rezerwę chodu, w modelach DS- 1 wynosi ona aż 80h. Dla osób ceniących dodatkowe funkcje takie jak datownik stworzono DS-1 Big Date, który wyposażono w czytelny panoramiczny datownik. Seria DS-1 składa się z szeregu istotnych detali. Wśród nich jest szafirowe szkło, które charakteryzuje się zwiększoną odpornością na zarysowania. Ponadto walory wizualne mechanizmu Powermatic możemy podziwiać dzięki przeszklonemu deklowi.

Zegarki Certina DS Podium

Certina DS Action w hołdzie oceanom!

Solidna konstrukcja, wysoka klasa wodoszczelności, trwałość i precyzja, to tylko niektóre z cech serii DS Action. Wykonano je w całości w Szwajcarii, dzięki czemu z dumą noszą miana pełnoprawnych Swiss Made. Ponadto uzyskały certyfikat Chronometru wydawany przez szanowany organ badawczy Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC). Kolekcja składa się zarówno z zegarków damskich, jak i męskich. Seria Certina DS Action Diver Sea Turtle Conservacy została stworzona jako przejaw troski o środowisko, jak i zaangażowanie firmy w ochronne żółwi morskich.

Męskie zegarki DS Action Diver spełniają wyśrubowaną normę ISO 6425, która poświadcza, że są zegarkami do nurkowania. Przeszły one szereg trudnych testów w tym trzygodzinne zanurzenie. Ciekawym rozwiązaniem wykorzystanym w DS Action Diver jest regulowana bransoleta. Wyposażona ja w dwa praktyczne przyciski, dzięki, którym można wydłużyć sprzączkę o kilka milimetrów. Pozwala to na założenie zegarka bezpośrednie na piankę do nurkowania. Certina DS Action o ponadczasowym designie. Jest to sportowa elegancja w najlepszym wydaniu.

Damskie zegarki DS Action odzwierciedlają potrzeby nowoczesnych kobiet, które poszukują pięknych, a zarazem funkcjonalnych modeli. Tarcze poszczególnych egzemplarzy zostały ozdobione diamentami o niezwykłej barwie Top Wesselton. Dzięki czemu przepięknie mienią się na nadgarstku. Tarcze niektórych modeli zostały wykonane z eleganckiej masy perłowej. Każdy kawałek tego materiału jest inny, dlatego nigdy nie powstaną dwa identyczne zegarki. Każdy jest na swój sposób unikatem. Kwarcowe zegarki damskie DS Action Lady działają na podstawie precyzyjnego mechanizmu Precidrive™. Warto wspomnieć również o wysokiej klasy wodoszczelności, którą ustalono na poziomie 30 BAR. Indeksy, jak i wskazówki pokryto SUPER-LUMINOVA®, dzięki czemu z łatwością odczytamy godzinę nawet w zaciemnionym miejscu.

Certina DS Action

Zegarki Certina – precyzja, trwałość i niezawodność w zasięgu ręki

Zegarki Certina to synonim niezawodności. Przez lata doskonalono zarówno mechanizmy, jak i konstrukcje zegarków. Wprowadzono innowacyjne rozwiązania, dzięki którym marka Certina nieprzerwanie jest jednym z liderów na rynku. Zegarki damskie Certina cechuje wykonanie z najwyższej jakości komponentów, jak i biżuteryjny sznyt. Zegarki męskie Certina skierowane są do panów ceniących trwałość, niezawodność i sportowy charakter.