Trasery już dawno weszły na nasz rynek, ale dopiero teraz marka wypuściła zegarki, które nieco różnią się od pozostałych. Mechanizmem? Designem? Technologiczną nowinką? Żadnym z powyższych – zasadnicza różnica to podświetlenie trytowe.

 

Nowe rozwiązanie

Tryt jako bazowe podświetlenie czasomierzy dotąd w zegarkach nie funkcjonował. Dotąd działały jedynie podświetlenia typu INDIGLO, polegające na elektrycznym podświetleniu całej tarczy czy warstwy luminescencyjne, które pokrywały wskazówki i indeksy zegarka. Jedne i drugie miały swoje wady – pierwsza uzależniona była od baterii czasomierza, druga – od wcześniejszego nasłonecznienia i tym samym nasycenia warstwy światłem. Okazało się jednak, że to nie wystarczy. Cóż więc zrobiono? Opracowano podświetlenie trytowe.

 

Zasada działania…

…jest bardzo prosta. Wiąże się już z samą nazwą – H3, czyli tryt, izotop wodoru. Wypełnia on maleńkie, szlane rurki, powleczone wewnątrz luminoforem, czyli warstwą świecącą. Tryt emituje elektrony, a te z kolei pobudzają luminofor do świecenia. Na czym polega różnica między takim a innym rodzajem podświetlenia? To proste – luminofor pobudzany w taki sposób wytrzymuje aż 25 lat! To zdecydowanie więcej niż inne rodzaje. Po 12 latach jasność i intensywność podświetlenia spada jedynie o połowę, co jest liczbą niebywałą, jeśli chodzi o długość świecenia.

Niebezpieczeństwo?

Pojawiły się słowa izotop, tryt, elektrony… Czy zegarek, który świeci dzięki podobnej technologii jest bezpieczny dla zdrowia?

Jak najbardziej. Rurki trytowe emitują rzecz jasna promieniowanie, ale wiele tysięcy razy mniejsze niż dzienna dawka, jaką przyswaja człowiek. Stojąc przez chwilę w centrum Warszawy przyswaja się niebywale dużo więcej promieniowania niż podczas noszenia zegarka z podobną technologią przez 25 lat. Zegarki Traser dzięki temu można zaliczyć do grona czerpiących pełnymi garściami z przepastnej skrzyni nowych technologii.

Wykorzystanie rurek trytowych jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku zegarków nastawionych na cele survivalowe i militarne – dzięki temu zawsze będą niezawodne i nieustannie wskazywać będą dobry czas, bez względu na warunki.