Poszukiwałem kiedyś zegarków kojarzących się z wyjątkowo męskim charakterem i szczególnym designem, niepowtarzalnym dla innych zegarków. Ponownie odkryłem wówczas kategorię zegarków zupełnie przeze mnie niedocenianą – zegarki wojskowe, o niebywałym, militarnym stylu.

Zegarki wojskowe, inaczej zwane militarnymi, na wstępie należy odróżnić od zegarków stylizowanych na militarne. Te drugie charakteryzują się wyłącznie podobnym wyglądem, bez funkcji, jakie posiadają zegarki wojskowe. A te z kolei są niezastąpionymi elementami wyposażenia dla każdego amatora i profesjonalisty interesującego się wojskowością, biorącego udział w ćwiczeniach i manewrach na poligonie. Dzięki wzmacnianej konstrukcji świetnie radzą sobie w konfrontacji z niekorzystnymi warunkami, takimi jak opady deszczu, pył czy upadki, licznie zdarzające się w takich warunkach.

Inną ważną cechą zegarków wojskowych jest ich przygotowanie do ułatwienia użytkownikowi jego obsługi. Dlatego w większości przypadków posiadają wyjątkowo wyraźne tarcze z powiększonymi wizualnie indeksami i wskazówkami, dzięki czemu doskonale przydają się w momentach ograniczonej widoczności. W tym pomaga także jeszcze inna ich funkcja – wyjątkowo mocne i trwałe podświetlenie, zapewniające wyjątkowej jakości widoczność. Tutaj szczególną marką jest Traser, wykorzystująca tryt do pokrycia wskazówek i indeksów tryt, świecący dużo intensywniej niż zwykłe powłoki fluorescencyjne.

Zegarki militarne są też w zdecydowanej większości wysoko wodoszczelne. Spowodowane jest to prowadzeniem manewrów również w środowisku wodnym, np. na morzu czy w okolicach jezior lub rzek. Wodoszczelność wynosząca 200 metrów doskonale wspomoże nurków i pływaków w ich pasjach oraz w łączeniu ich z militarnym stylem.