Mogłoby się wydawać,że w temacie mechanizmów zegarmistrzowie powiedzieli już wszystko i nie da się wymyślić nic nowego. A tu taka niespodzianka – Seiko umieszcza mechanizm Trimatic w nowej linii Seiko Presage. Czym różni się to cudo, poza wyjątkowo chwytliwą i futurystyczną nazwą?

Trimatic, jak się okazuje, nie zadziwia nowym sposobem napędu zegarka ani nawet nie w kwestii rewolucyjnej metody zasilania – przeciwnie, jest to mechanizm automatyczny, z pozoru nie różniący się niczym od podstawowych systemów napędowych. Posiada jednak zasadnicze różnice, które nie tylko odróżniają Trimatic od innych mechanizmów automatycznych, ale także stawiają go o wiele wyżej w hierarchii systemów.

 

Diashock

Po pierwsze, Seiko wprowadziło technologię Diashock do mechanizmu. Co to jest? Pamiętacie G-Shock od Casio, uniemożliwiający powstawanie uszkodzeń na skutek wstrząsów? Seiko poszło w podobnym kierunku, umieszczając w mechanizmie część Diashock, odpowiadającą za przyjmowanie na siebie największej części wstrząsu, wywołanego np. upadkiem zegarka. W dodatku nie powoduje ona jakichkolwiek zmian w wymiarach zegarka – nawet jak na malutkie już elementy, Diashock jest wyjątkowo malutki, przyjmując wymiary od 0,07 do 0,08mm.

 

Magic Lever

Nie jest to urządzenie nowe, bo powstałe już w 1959 roku. Magic Lever to drobna część, przypominająca kształtem literę V. Zwiększa ona funkcjonalność mechanizmu i zmniejsza czas, w jakim główna sprężyna zostaje dokręcona – po prostu przenosi energię z wachnika do głównej sprężyny w czasie znacznie krótszym niż dotychczas, przez co zegarek działa sprawniej, ładuje się szybciej i tym samym zapewnia większy komfort działania. Wydłuża to również żywotność zegarka, odciążając pozostałe elementy mechanizmu.

Spron

Zaprojektowana specjalnie dla Seiko sprężyna Spron, wykonana przez Metal Materials Laboratory na Uniwersytecie Tohoku z zamówionych dla Seiko stopów, charakteryzuje się jeszcze większą elastycznością, siłą oraz odpornością na rdzę i ciepło. Zapewnia to wyjątkowo długi czas funkcjonowania zegarka oraz jego wyjątkową precyzję.