Przez dłuższy czas zastanawiałem się, która z marek jest lepsza – Seiko czy Orient? Subiektywnie nie byłem w stanie podjąć decyzji, ponieważ obie firmy bardzo lubię i szanuję oraz uważam, że w zakresie eleganckich, klasycznych zegarków obie nie mają sobie równych. Dlatego zdecydowałem się podzielić zestawieniem obiektywnym, ale w dwóch kategoriach.

 

Wykonanie

Poczynając od cechy, która najbardziej rzuca się w oczy, najpierw zwróciłem uwagę na wygląd zegarków Seiko i zegarków Orient w sklepie internetowym. I niestety, nie mogłem podjąć decyzji w tej kwestii – obie marki zdumiewają szeroką gamą wzorów, barw oraz materiałów, także jeśli chodzi o warianty danych modeli (czyli np. możliwość zakupienia tego samego zegarka z paskiem skórzanym lub stalową bransoletą). Ale nie tylko – w obu kategoriach odnaleźć można zarówno typowe zegarki klasyczne, cechujące się np. indeksami w formie cyfr rzymskich, jak również modele czerpiące z bardziej nowoczesnych trendów, charakteryzujące się krzykliwością barw i nowatorskim designem. Jednak tych klasycznych znacznie więcej w ofercie Orienta – Seiko stawia jednak na sprawdzoną, japońską technologię i od razu pokazuje, że akurat taka znajduje się wewnątrz danego zegarka.

 

 

Precyzja

Tutaj nie ma nic do dodania – obie marki powinno stawiać się za wzór niezwykłej precyzji i doskonałości mechanizmów. Zarówno kwarcowe jak i automatyczne – oba rodzaje w zasadzie stanowią perfekcję samą w sobie. Reprezentujace japońską obsesję na punkcie perfekcji i dążenia do jak najdoskonalszego etapu produkcji zegarki Orient gwarantują niemal wieczystą precyzję. I zdominowałyby prawdopodobnie rynek zegarków, gdyby nie Seiko – główny konkurent z Kraju Kwitnącej Wiśni, skupiający się na podobnych celach. Nie sposób rozstrzygnąć, która marka dominuje w tym punkcie – warto natomiast sprawdzić to samemu. Korzystając z zegarków obu marek nie zauważyłem żadnych różnic jeśli chodzi o poprawność funkcjonowania, a że oba zegarki to automaty, żaden także nie przejawiał oznak awaryjności.

Trudno jakiekolwiek wady zarzucić któremukolwiek z zegarków Orient czy Seiko. Dlatego aby takie zestawienie było kompletne, należy koniecznie samemu zdecydować się na obie marki i korzystać z nich zastępczo. Dopiero wówczas możliwe stanie się zweryfikowanie, która jednak jest lepsza.