Złota biżuteria nie tylko wygląda niezwykle elegancko i ponadczasowo, ale stanowi również świetną inwestycję. Jednak by tak się stało, należy o nią odpowiednio dbać. Istnieją zarówno profesjonalne, jak i domowe sposoby czyszczenia biżuterii. Wskażemy według nas te najskuteczniejsze.

Ekspert radzi – jak dbać o biżuterię

Wystarczy przestrzegać kilku reguł, a nasza biżuteria przez długie lata będzie wyglądała jak nowa. Po pierwsze unikaj kontaktu z wodą. Zawarte w niej chlor czy sód mogą negatywnie a wręcz destrukcyjnie na nią wpłynąć. Warto pamiętać, by zdejmować biżuterię zarówno do kąpieli, jak i prac domowych, podczas których oprócz wody mamy styczność z chemią gospodarczą. Która stanowi kolejne poważne zagrożenie dla naszych kosztowności. Musimy uważać nie tylko na detergenty, ale również na kosmetyki, jak i perfumy. Pewnie zastanawiacie się dlaczego? Gdyż może dojść do reakcji chemicznej, która może narazić nasze precjoza na uszkodzenie.

Biżuteria tak jak my lubi odpocząć. Dlatego warto ja zdjąć przed snem. Zwłaszcza delikatną, wykonaną na przykład z dmuchanego złota, które łatwo ulega odkształceniom. Również podczas ćwiczeń warto zdjąć zwłaszcza łańcuszki, jak i długie kolczyki. Dzięki temu nie ryzykujemy np. zerwaniem naszyjnika. Pamiętajmy również o prawidłowym przechowywaniu złotej biżuterii. Najlepiej sprawdza się dedykowane szkatułki, w których każdy element ma oddzielną przegródkę. Możemy również wykorzystać woreczki wykonane z miękkiego materiału. Unikajmy trzymania biżuterii w pudełku, w którym została zakupiona. Dotyczy to opakowań wyściełanych szorstką gąbką, która może rysować kosztowności.

Ekspert radzi – jak czyścić biżuterię?

Obecnie na rynku są dostępne zarówno preparaty, jak i ściereczki do czyszczenia biżuterii. Pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności. Zanim przystąpisz do czyszczenia, przeprowadź test na niewielkim, niewidocznym fragmencie. Sprawdzisz w ten sposób, jak na przykład pierścionek reaguje na daną substancję. Zrelaksuj się i nie spiesz. Pamiętaj, aby czyścić biżuterię pojedynczo. Zwróć szczególną uwagę na kamienie. Chemia może je nieodwracalnie zmatowić, a tego byśmy nie chcieli. Jeśli kamienie zostały naklejone, unikaj również wody, gdyż obniża ona wiązanie kleju.

Profesjonalne sposoby czyszczenia biżuterii

Wśród sprawdzonych profesjonalnych rozwiązań znajdują się ściereczki jubilerskie. Zostały one nasączone specjalnym płynem, dzięki któremu w skutecznie pozbędziemy się osadu, ciemnego nalotu, kurzu, jak i brudu. Możemy również zakupić płyn do czyszczenia biżuterii. Warto zwrócić uwagę z inny dedykowany jest do złota a inny do srebra. Sam proces czyszczenia jest niezwykle prosty. Wystarczy namoczyć biżuterię w roztworze, Czas takiej kąpieli wskazany jest na opakowaniu. Następnie wyjmujemy i opłukujemy biżuterię. Ostatnim etapem jest dokładne osuszenie jej delikatną, miękką szmatką. Nie zaleca się czyszczeni w tej sposób dodatków z osadzonymi kamieniami. Mogą one ulec nieodwracalnemu zmatowieniu.

Domowe sposoby czyszczenia biżuterii

Istnieją również domowe metody czyszczenia biżuterii. Zalecamy jednak zachowanie szczególnej ostrożności. Mydło, jak i płyn do naczyń doskonale nadają się do czyszczenia złota. Wystarczy sporządzić roztwór wraz z letnią wodą, chwilę namoczyć, a następnie dokładnie osuszyć. Pamiętajmy, jednak że jest to chemia i ten proces nie może być zbyt długi, jak inie zaleca się by, był często powtarzany. Innym skutecznym środkiem jest kwasek cytrynowy. Zwłaszcza jeśli chcemy pozbyć się zielonego nalotu. Wystarczy stworzyć roztwór składający się z wody i kwasku. Następnie moczymy szmatkę i delikatnie przecieramy. Rdzawe plamy skutecznie zniweluje roztwór 200. w proporcji 200 ml. Ważne, by miseczkę z roztworem wyłożyć uprzednio folią aluminiową. Biżuterię namaczamy chwile, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Pamiętajmy o dokładnym osuszeniu.

Warto dbać o blask złotej biżuterii

Złota biżuteria zachowa swój blask, jeśli odpowiednio o nią zadbamy. Osobiście rekomendujemy profesjonalne preparaty, gdyż są najbezpieczniejsze, zwłaszcza gdy nie mamy wprawy. Można również oddać biżuterię do jubilera, który przywróci dawną świetność naszym kosztownościom. Złoto to jeden z tych kruszców, które przez lata wygląda niezmiennie pięknie, o ile o nie dbamy. Warto więc w nią inwestować!