Coraz częściej słyszę pytania o „opiekę” nad swoim zegarkiem. Zatem kilka praktycznych porad, które być może na kilka takich pytań odpowiedzą.

Pierwsza i zasadnicza porada – odwiedzać zegarmistrza.

Często. Przynajmniej raz w roku. Takie odwiedziny i przegląd mechanizmu czasomierza pomogą w zachowaniu żywotności zegarka i ewentualnej szybkiej reakcji w przypadku zużywania się jakiejś części mechanizmu. W dodatku zegarmistrz od razu wymieni baterię, jeśli jest to zegarek kwarcowy, zaś w przypadku automatycznego dokona niezbędnych oględzin.

Warto jednak zwracać uwagę, do kogo przychodzimy i rozejrzeć się najpierw za licencjonowanym przedstawicielem swojego fachu, zaś wszelkich domorosłych zegarmistrzów mieć w poważaniu. Jeżeli nie chcemy ryzykować zniszczenia swojego wychuchanego zegarka, trzeba wybierać wyłącznie fachowców.

Porada druga – używaj swojego zegarka

To może być paradoksalne, ale aby zapewnić żywotność swojemu czasomierzowi, należy go właśnie używać, a nie trzymać w naftalinie. Funkcjonujący ciągle czasomierz ma właściwie zerowe szanse, by jego mechanizm zardzewiał i przestał nagle działać lub została w nim uszkodzona jakaś część. Tyczy się to przede wszystkim zegarków z automatycznym naciągiem, gdyż to właśnie te są najbardziej narażone na śmierć w wyniku braku użytkowania. A wystarczy włożyć go jedynie na godzinę-dwie, by zyskał kolejne cenne lata funkcjonowania!

Zmieniaj paski

Wiadomo, jak przykra bywa sytuacja, gdy nagle uszkodzi się pasek. Zegarek nagle spada, rozbija się o ziemię a w najlepszym wypadku zyskuje kilka nowych rys i obtłuczeń. Jak uniknąć podobnego zdarzenia? Często wymieniać pasek! Nie trzeba tego robić co rok, ale cykliczna zmiana zdecydowanie poprawi żywotność zegarka. W dodatku zmiana na pasek w innym kolorze odświeży co pewien czas wygląd czasomierza.

Woda może szkodzić

Nawet jeśli Twój zegarek jest wodoszczelny, w dodatku na wysokim poziomie, na co dzień trzymaj go lepiej z dala od wody, a nawet tylko wilgoci. Woda pojawia się nie tylko wskutek jej przelania, ale także w wyniku różnicy temperatur. Dlatego zegarek może zaparować od środka, woda się skropli i tym samym uszkodzi ważny podzespół – ma to jeszcze większe znaczenie w przypadku smartwachy. Unikajmy zatem dłuższej ekspozycji na wilgoć.

Polerowanie

Szkiełko to chyba najwrażliwszy z zewnętrznych elementów zegarka. Warto je polerować od czasu do czasu, by uniknąć brzydkich rys i zadrapań. O ile szkła szafirowe są bardzo trudne do zarysowania, o tyle szkła mineralne, a już najbardziej hesalitowe są narażone na rysy. Warto także zwrócić uwagę na to, czym polerujemy, ponieważ poła koszuli raczej się do tego nie nadaje. Dobrym materiałem są irchy ze skóry naturalnej lub syntetyki, stosowane do polerowania okularów – zasada jest dokładnie taka sama. Cykliczne polerowanie pomoże w zachowaniu ciągłego blasku i doskonałego wyglądu.