Przygotowałem się już na serię wpisów dotyczących zegarków stylizowanych. Co to znaczy? Oczywiście są to modele (a czasem nawet całe marki) oparte na pewnym schemacie dotyczącym wyglądu, powtarzającym się w każdym z zegarków. Czy to oznacza, że są takie same? Wręcz przeciwnie – ze wzorca korzystają, aby móc stworzyć absolutnie nowy design.

Skąd pomysł na zegarki Zeppelin?

Nazwa stylizowanych zegarków Zeppelin nawiązuje do postaci Ferdinanda von Zeppelina, twórcy słynnych sterowców. Od jego imienia nazwano tak te latające maszyny, zaś marka zegarków wykorzystuje także inne określenia wiążące się ze światem awiacji do nadawania nazw poszczególnym seriom zegarków, takie jak Hindenburg (słynny sterowiec, który wybuchł w 1937 roku w New Jersey z powodu zapalenia się wodoru wypełniającego balon) czy Graf Zeppelin (na cześć twórcy).

zegarki lotnicze Zeppelin

Lotnicze zegarki Zeppelin. Sięgnij po pilota najwyższej klasy

Jednak najważniejszy pozostaje niezwykły wygląd zegarków Zeppelin, który stanowi ukłon w stronę lotnictwa. Modele zostały zaprojektowane tak, aby przypominać dawne zegary pokładowe aerostatów – przede wszystkim dzięki tarczom w neutralnych kolorach, sugerujących wyblakłe od słońca zegary. Dodatkowo krój indeksów, stylizowany na początek wieku XX doskonale współgra z całością, zapewniając efektywny wygląd w stylu vintage, doskonale pasujący do każdego eleganckiego stroju. Rozbudowane cyferblaty ze skalami telemetru czy tachymetru, wskazówką GMT oraz powłoką luminescencyjną na wskazówkach i indeksach to także nawiązanie do stylistyki lotniczej.

Zeppelin zegarki lotnicze

Za co cenione są zegarki Zeppelin? Specyfikacja techniczna

To jednak nie wszystko. Zegarki męskie Zeppelin nie kończą się na tarczach. Zeppelin przygotował do nich eleganckie i skromne koperty w kolorach srebrnym lub złotym oraz estetyczne bransolety i skórzane paski, które wspaniale łączą się z klasyczną estetyką tarcz i zapewniają tym samym wspaniały efekt. Kwarcowy system napędzania zegarka to pewność niezawodnego funkcjonowania dzięki umieszczonej wewnątrz baterii. Niektóre modele pracują w oparciu o mechanizm automatyczny, zapewniający doskonałą pracę dzięki ruchom ręki właściciela, co pozwala na uniknięcie jakiejkolwiek ingerencji w funkcjonowanie zegarka.

Zeppelin 100 Jahre

Stylistyka damskich zegarków Zeppelin

A co z zegarkami damskimi Zeppelin? W ofercie znajdziemy serie typowo dla Pań: Moonphase Lady, Luna, Flatline, Princess Of The Sky, Grace czy Mandala. Modele z tych kolekcji cechują się mniejszymi kopertami, które subtelniej wyglądają na delikatnych kobiecych nadgarstkach. Znajdziemy tu subtelne zdobienia w postaci giloszowania, kryształków, mandali, ażurowych zdobień czy masy perłowej. Praktycznym, a jednocześnie estetycznym dodatkiem, o który wzbogacono niektóre projekty, jest wskaźnik faz księżyca. Ozdobą samą w sobie mogą być także indeksy. Jest tak na przykład w serii Flatline — rzymskie indeksy są podłużne i wąskie, zajmują sporą część cyferblatu i stanowią jego dekorację. To zegarki o charakterystycznym dla marki stylu vintage, ale uzupełnione o kobiece akcenty.

zegarki damskie Zeppelin

Zegarki inspirowane światem lotnictwa

Czym inspirowane są poszczególne serie zegarków Zeppelin? Linia LZ120 Rome powstała, nawiązując do sterowca pasażerskiego zbudowanego w 1919 roku w celu obsługi połączeń między Berlinem a Friedrichshafen. LZ 127 Graf odwołuje się natomiast do sterowca szkieletowego wybudowanego w Niemczech w okresie międzywojennym. Nazwano go na cześć Ferdinanda von Zeppelina. Kolekcja LZ 129 Hindenburg powstała z inspiracji niemieckim sterowcem pasażerskim o tej samej nazwie, który pozwalał pasażerom na przelot nad Oceanem Atlantyckim w luksusowych warunkach. Człon „Hindenburg” dodano, by uczcić byłego prezydenta Niemiec.

zegarki męskie Zeppelin

Zeppelin. Lotnicze zegarki dla miłośników stylu vintage

Chcąc podsumować styl zegarków Zeppelin w jednym zdaniu, trzeba by było napisać, że to styl vintage w lotniczym wydaniu. Projektami nie zawiodą się miłośnicy wysokiej jakości i dopracowanych detali oraz fani elegancji z akcentami nawiązującymi do minionych dekad. Jeśli istnieje stylizacja doskonała, to zdecydowanie można uznać za nią zegarki Zeppelin.