Historia marki Seiko sięga roku 1881. Założycielami byli Kintaro Hattori oraz Tsuruhiko Yoshikawa, który pełnił również funkcję głównego inżyniera. Na przestrzeni lat marka Seiko zyskała uznanie zarówno klientów, jak i ludzi z branży. Innowacyjność, nowoczesność, jak i dokładność to cechy, które wyróżniają zegarki z logiem Seiko. Poznaj razem z nami historię i największe, a wręcz przełomowe osiągnięcia marki.

Krótka historia sukcesu Seiko

Początkowo działalność firmy K. Hattori R.Co.Ltd opierała się na serwisowaniu zegarków. Jedenaście lat później zaczęto produkcje zegarów ściennych, jak i kieszonkowych. Założyciel firmy nazwał fabrykę Seikosha, gdzie Seiko z japońskiego oznacza wyborny, udany, natomiast Sha oznacza dom. Pierwszy zegarek naręczny Laurell powstał w 1912 roku. Kolejne lata to kolejne sukcesy. W 1929 roku Seiko otrzymało intratny kontrakt na dostarczanie zegarków dla linii kolejowej. Następnie stworzono zegarek Wako oraz system wstrząsoodporny Dishock. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio to właśnie marka Seiko została głównym chronometrażystą. Lata 70 to rozwój zegarków z wyświetlaczem LCD. Ważnym momentem w rozwoju marki Seiko był rok 1969, a dokładnie 25 grudnia. To właśnie tego dnia narodził się pierwszy produkowany na skalę masową zegarek kwarcowy Seiko Astron. Dał on początek kwarcowej rewolucji. W ten sposób Japończycy wygrali wyścig ze Szwajcarami, przyczyniając się do spadku sprzedaży zegarków automatycznych na rzecz kwarcowych, które były dokładniejsze.

Grand Seiko – zegarek praktyczny i precyzyjny

Twórcom Grand Seiko przyświecały dwa cele, chcieli stworzyć zegarek niezwykle precyzyjny, jak i praktyczny. Pierwszy model został wyprodukowany w 1960 roku. Było to ukoronowanie ciężkiej pracy zegarmistrzów. Pierwszy model zegarka Grand Seiko powstał na bazie własnych komponentów i technologii. Stworzono innowacyjny mechanizm z naciągiem ręcznym kaliber 3180. Co wyróżniło go na tle innych dostępnych na rynku? Po pierwsze, dopracowane 12 milimetrowe koło balansowe i ruchomy trzpień, wysoka rezerwa chodu, która wynosiła 45 godzin oraz niezwykła precyzyjność wskazań, mieszcząca się w zakresie od +12 do -3 sekundy na dobę. Model uzyskał certyfikat chronometru, dlatego tez zdecydowano się na umieszczenie takiej informacji na tarczy. Dekiel zegarków Grand Seiko zdobi logo z wizerunkiem ryczącego lwa, króla zwierząt. Projektanci zegarków Seiko z linii Grand aspirowali o miano króla wśród zegarków. Na przestrzeni lat rozwijano technologię, wprowadzano nowe rozwiązania. Elitarne Micro Artist Studio w 2016 roku stworzyło zegarek Spring Drive, którego praca opierała się na nowym kalibrze, który oferował dokładność do dziesięciu sekund na miesiąc oraz rezerwę chodu wynoszącą aż 8 dni. Potwierdza to, że Grand Seiko to pionier wśród innowacyjnych technologii.

Grand Seiko

Seiko 5 Sport – nowy wymiar sportowych zegarków

Linia zegarków Seiko 5 powstała w 1968 roku. Każdy model z tej kolekcji posiada pięć cech: 

  • mechanizm z naciągiem automatycznym
  • datownik znajdujący się na wysokości godziny trzeciej
  • wysoka klasa wodoszczelności wynosząca minimum 5barów
  • wytrzymała koperta
  • wzmocniona i zabezpieczona koronka

Ponadto wyróżnia je ponadczasowy i klasyczny design. Pięć lat po wprowadzeniu pierwszego zegarka z tej linii, stworzono kolekcję zegarków Seiko 5 Sports. Odświeżono logo kolekcji. Nadano mu więcej dynamizmu. Charakterystyczną piątkę obrócono w lewą stronę i delikatnie ścięto jej górna część. Nowa kolekcja wymagała również zmiany mechanizmu. Postawiono na mechanizm automatyczny kaliber 4R36, łożyskujący na 24 kamieniach. Rezerwa chodu w modelu 5 Sports wynosi 41 godzin. Męskie zegarki Seiko z kolekcji 5 Sports posiadają różnorodne wzory, jak i barwy, dzięki czemu stanowią idealny wybór dla panów chcących się wyróżnić.

Seiko 5 Sports

Profesjonalne zegarki Seiko Prospex

Jedną z bardziej docenianych kolekcji marki jest Seiko Prospex. Początkowo zyskały uznanie wśród badaczy i odkrywców, a to za sprawą szczelnej konstrukcji i niezwykle precyzyjnego mechanizmu. Jednym z modeli dedykowanym nurkom był Seiko Diver zaprezentowany w 1970 roku. Nadano mu asymetryczny kształt, który miał na celu ochronę koronki. Wśród znanych osób, które upodobały sobie ten model, był Naomi Umer, poszukiwacz ekstremalnych przygód. Stworzono limitowaną do 1000 sztuk reedycję tego kultowego modelu. Wodoszczelność ustalono na poziomie 20 ATM. Zegarek wyposażono również w potrójne zapięcie oraz obrotowy bezel. Czytelność gwarantuje szkło szafirowe wzbogacone o specjalną powłokę antyrefleksyjną. Rezerwa chodu wynosi aż 50 godzin, a precyzja od +15 do -10 sekund dziennie.

Seiko Prospex

Zegarki Seiko – najlepszy przykład japońskiej innowacyjności

Marka Seiko od początku powstania obrała sobie za cel tworzenie nowoczesnych zegarków, jak i własnych komponentów. Stali się specjalistami od innowacji, nie zapominając przy tym o ciekawym i niebanalnym designie. Wśród modeli dla specjalistów nie można nie wspomnieć o kolekcjach Seiko Alpinist czy Diver, które są odpowiedzią na szczególne potrzeby. Wśród szerokiej oferty znajdziemy zegarki kwarcowe, jak i modele Seiko Automatic, których praca oparta jest na własnych mechanizmach z naciągiem automatycznym. Marka przygotowała również kolekcję zegarków damskich, które charakteryzują się mniejszymi kopertami w kobiecym stylu. A ty masz już swój własny zegarek Seiko?