Pytanie często pojawia się podczas rozmów o zegarkach – czy w moim zegarku można zmienić pasek? A w innym? Chciałbym bransoletę, czy mogę ją zamontować w moim czasomierzu? A inny pasek? Wszystkie te pytania są zdecydowanie zasadne i warto znać na nie odpowiedź.

Możliwy do wymiany pasek nato.

W zależności od rodzaju uszu, czyli uchwytów, przytrzymujących pasek lub bransoletę, można dokonać wymiany lub nie. O ile posiadając zegarek z paskiem lub bransoletą w formie siatki zabieg wymiany jest w 99% możliwy, o tyle w przypadku standardowych bransolet będzie to już kłopot. Wprawny zegarmistrz być może będzie w stanie dopasować taką samą bransoletę, jednak wymiana jej na pasek nie będzie już możliwa. Dlaczego?

Z powodu różnic w budowie ucha zegarka i części koperty. Zegarki z paskiem posiadają uszy w pewnym sensie „dobudowane” do koperty i nic nie stoi na przeszkodzie, by wymontować teleskop i dokonać wymiany. Natomiast w zegarkach posiadających wbudowane bransolety, sytuacja jest dużo trudniejsza – nie mają teleskopów wyjmowanych w taki sposób, przez co trudno zrobić cokolwiek z bransoletami. Drugą kwestią jest wygląd po wymianie – pozostanie nam nieco podłużna koperta, do której doczepiony pasek będzie wyglądał, jakby był dobrany „na siłę”, a nie jakby stanowił integralną część zegarka. Da to efekt kiczowatego czasomierza, w którym nic do siebie nie pasuje, zamiast tworzyć spójną i harmonijną całość. W wielu przypadkach okaże się, że po demontażu bransolety, uszy nie pozwalają na doczepienie paska, ponieważ przestrzeń między nimi jest zdecydowanie zbyt mała. Najlepiej widać to jednak na zdjęciach.

Trzeba koniecznie też wiedzieć, kiedy warto zmienić bransoletę na pasek lub odwrotnie. To jednak zależy od charakteru zegarka. Jeśli posiadamy czasomierz elegancki, utrzymany w całości w kolorach srebra, bieli czy beżu, skórzany pasek raczej nie będzie idealny – lepiej sprawdzi się bransoleta zwykła lub siatkowana. A już w żadnym wypadku nie nada się gumowy czy materiałowy pasek! Co innego w przypadku czasomierzy sportowych – tam gumowe paski są nawet wskazane, skóra zaś może niszczyć się w kontakcie z intensywnym poceniem się w czasie treningu. Nie mówię już o czasomierzach przeznaczonych dla sportowców zajmujących się bardzo wymagającymi dyscyplinami – wówczas najlepiej pozostawić oryginalne, dostarczone przez producenta paski i branslety, żeby uniknąć ryzyka wybrania mniej wytrzymałego materiału.

Wymiana paska czy bransolety to problem niewielki. Jednak nie ulega wątpliwości, że trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem nowego. Trzeba też pamiętać, że w wielu przypadkach to zadanie najlepiej pozostawić wykwalifikowanemu zegarmistrzowi.

Bransoleta w zegarku Atlantic Seasport 87468.41.61, możliwa do wymiany jedynie na inną bransoletę.

Zegarek Seiko Sapphire SGEG93P1 z bransoletą wymienną tylko na inną bransoletę.