Rotomat

Każdy właściciel zegarka automatycznego doskonale wie, że napędza go nie użytkownik, ale on sam. Poprzez ruch uruchamia się wahnik, dokręcający sprężynę – wystarczy obrócenie czasomierza, machnięcie ręką, czy chodzenie w nim, nie mówiąc o bardziej wymagających czynnościach. Dzięki temu jest nieprzerwanie napędzany. Ale co w przypadku, gdy jego właściciel posiada więcej automatów?

Posiadanie więcej niż jednego zegarka automatycznego wiąże się z zasadniczym problemem – podczas użytkowania, a tym samym nakręcania jednego, rezerwa chodu drugiego zmniejsza się. W przypadku wysokiej jakości szwajcarskich czasomierzy na pewno wystarczy do dnia następnego, jednak co ma zrobić właściciel większej liczby automatów? Mistrzowie w dziedzinie naprawy, obsługi i budowy zegarków wpadli na ten pomysł już dawno – wykorzystać rotomaty, czyli urządzenia do samoczynnego napędzania czasomierzy automatycznych.

Ich zasada działania jest dziecinnie prosta – umieszczony wewnątrz napędzanego energią elektryczną rotomatu zegarek jest obracany wokół własnej osi w określonych cyklach czasowych. Dzięki temu jest non stop poruszany, a tym samym zasilany. Nie dość, że ułatwia to obsługę czasomierza, to jeszcze staje się fantastyczną gablotą na zegarki. Rotomaty można znaleźć właściwie w dowolnym kształcie i rozmiarze, zawierające sloty na wiele zegarków – jedne są nie większe niż pudełko słodyczy Rafaello, inne przypominają nieduże szafy. W zależności od potrzeb, każdy użytkownik znajdzie idealny dla siebie.

Sprawi też, że mieszkanie wzbogaci się o nowy, ciekawy element wystroju –  rotomaty są bowiem produkowane z wysoką dbałością o estetykę i jakość. Dobrego gatunku materiały, takie jak prawdziwe drzewo, skóra lub tworzywa sztuczne o wyjątkowym pięknie i atrakcyjnych szczegółach. Istotna jest też jakość mechanizmu, ponieważ niektóre rotomaty, zwłaszcza te gorszej jakości, mogą wydawać dźwięk przy obracaniu, co może irytować na dłuższą metę.

Każdy, kto planuje zakup więcej niż jednego zegarka automatycznego, powinien rozważyć też nabycie rotomatu. Sprawi on, że zegarek będzie nie tylko ciągle nakręcony, ale też będzie wspaniale prezentował się na nie mniej wspaniałym piedestale.