Znacie powiedzenie, że coś działa „jak w szwajcarskim zegarku”? Z pewnością tak. Wzięło się ono nie bez powodu, ponieważ w XIX wieku właśnie Szwajcaria i Niemcy były głównymi producentami czasomierzy. Jednak nawet te z innych krajów posiadają szwajcarskie elementy, jak całe mechanizmy lub tylko pewne jego części. Czy można określić je jako Swiss Made?

Mechaniczny Atlantic Worldmaster Swiss Made

Swiss Made oznacza ni mniej, ni więcej, jak „wykonany w Szwajcarii” – cały jego proces produkcji rozpoczął się i zakończył właśnie tam. Taki zegarek w całości został stworzony w alpejskich zakładach i każdy, nawet najdrobniejszy jego element, pochodzi z kraju słynnych cholocatiers. Do marek szwajcarskich, które wytwarzają swoje czasomierze w taki sposób, należą m.in. Adriatica, Atlantic, Orient czy Aviator.

Takie zegarki charakteryzują się nie tylko sławą jednych z najlepszych czasomierzy na świecie, ale także wysoką jakością – sława musiała przecież skądś się wziąć. I tak jest rzeczywiście – zegarki szwajcarskie faktycznie są niezawodne i wyjątkowo dobrze wykonane, zaś wiele kamieni łożyskujących, zawartych w mechanizmach, gwarantuje ich wysoką trwałość.

Aviator Kingcobra Chrono Swiss Made

Warto jeszcze nadmienić, że wiele innych marek zegarków, jak choćby japońskie Citizen i Seiko korzystają ze szwajcarskich mechanizmów. Wówczas tylko układy napędowe czasomierza są szwajcarskie – mówimy wtedy o mechanizmach Swiss Made, nie zaś o zegarkach. Trzeba powiedzieć, że czasomierze z mechanizmem szwajcarskim wykonane w Japonii wcale nie ustępują jakością tym w pełni szwajcarskim. Więcej, zegarki Seiko są uważane przez niektórych za najlepsze, Citizeny zaś, dzięki wykorzystaniu przeróżnych zaawansowanych technologii nadrabiają brak pełnego tytułu „Swiss Made”.

Widać więc, że tylko część czasomierzy można nazwać Swiss Made a inne, pomimo tego, że zawierają szwajcarskie elementy – już nie. Należy jednak pamiętać, że monopol Szwajcarii na produkcję doskonałych zegarków został już przełamany i pomimo, że ten kraj wciąż produkuje czasomierze doskonałe, warto też przyjrzeć się zagranicznym.